Bodyguard Combat Art Club

Praktická sebeobrana ve stylu profesionálních osobních ochránců - bodyguardů


      Jako bývalý profesionální bodyguard a dlouholetý trenér bojových umění, ředitel bezpečnostní agentury, podnikatel v oblasti potřeb, vybavení a literatury k bojovým uměním a sportům, autor cca 40 vydaných knih a script k bojovým uměním a ochraně osob a majetku (a protiterorismu) jsem se v 53 letech rozhodl vybudovat tuto internetovou sekci na webu své televize Mozaika a předat nejen své znalosti a praktické zkušenosti široké veřejnosti. Pokud se díváte okolo sebe a umíte alespoň trochu číst mezi řádky událostí v Evropě i ve světě, jste asi den ode dne neklidnější. Sice máme to štěstí, že žijeme jako Češi v možná nejsvobodnější a nejklidnější zemi na světě - ale to se může změnit tak rychle, že nebudeme stačit reagovat - pokud na to nebudeme připraveni. Tato sekce "Konceptu Bodyguard" neřeší přípravu státu a státních složek, armády a Policie a pod ... ale osobní přípravu a ochranu jednotlivce, protože váš život je vaše osobní odpovědnost, stejně jako životy vaší rodiny, vašich blízkých, dětí, rodičů, partnerů .... staňte se tedy jim i sami sobě "Bodyguardem" a naučte se, jak se chránit. V této části sekce vás budeme učit fyzické sebeobraně ve stylu profesionálních osobních ochránců.

                                             Jaroslav Polák, ředitel a producent NET-TV Mozaika EU


     Výuka sebeobrany je uspořádána tak, aby se jí mohl naučit podle těchto stránek kdokoli doma, ať už je to teenager, dospívající dívka, mladá žena, dospělý muž, člověk v letech, či aktivnější senior. Jde o sebeobranu, tedy o umění se ubránit běžné agresi a násilí v situaci pouličního napadení, obtěžování, domácího násilí, šikany, pokusů o sexuální obtěžování a znásilnění, okradení a pod ... To znamená, že se nevěnujeme tréninku sportovců v bojových sportech (Box, Karate, Teakwon-do, Judo, Kickbox, Muay Thai, Jiu-Jitsu, MMA, K-1 a pod ....), ani speciálních vojenských složek armády. Sebeobrana ve stylu BODYGUARD COMBAT ART je pro širokou veřejnost, pro lidi kteří netrénují pravidelně bojová umění, i pro slabší, menší, případně s naváhou, zdravotními omezeními, starší a pod .... Tím, že se naučíte sebeobranu, se asi neubráníte profesionálnímu bojovníkovi, boxerovi, nebo vojákovi ze speciální jednotky, ale takový vás statisticky skoro nikdy nenapadne. V 99% případů vás napadne, nebo provokuje člověk s násilnou povahou, podnapilý, nebo opilý, pod vlivem drog, ve stavu silného vzedmutí emocí (žárlivosti, vzteku, ponížení a pod ....) nebo nezvládnutí sexuálního chtíče - tito agresoři ale netrénují bojová umění a nejsou odborníky na umění fyzického boje. Většinou jim stačí rychlé a jasné odražení, vyklouznutí, zásah na citlivá místa a můžete uniknout, nebo se účinně bránit dál. 

     Je také nutné rozlišovat, komu se bráníte a v jaké jste situaci. Zákon jasně říká, že o sebeobranu jde, pokud vaše užité prostředky a celý průběh a dopad vaší sebeobrany není ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÝ ÚTOKU A SITUACI a pokud útok BEZPROSTŘEDNĚ HROZÍ, PRÁVĚ PROBÍHÁ A TRVÁ. Takže když vás někdo na ulici obtěžuje nevhodnými sexuálními návrhy a vy vyndáte z kapsy nůž a probodnete ho, bylo to zcela zjevně nepřiměřené. Pokud by se ale slovní návrhy změnily ve fyzické násilí a útočník slabší ženu, či dívku táhl někam do sklepů prázdného domu, byla by taková obrana na místě a obhájitelná. V okamžiku, kdy by ale útočník od svého úmyslu vás znásilnit upustil, nechal vás být a odcházel by - a vy jej ve vzteku dostihnete a probodnete nožem, už je to bráno jako váš útok na něj a trestně stíhána jako útočník budete vy.


     Jako ve všem, co se chcete dobře naučit, začínáte vstřebáním základů. Ve výuce cizího jazyka se musíte nejprve naučit slovíčka a mít zásobu slov, pak se je učíte gramaticky správně skládat k sobě do vět - a nakonec díky vstřebané slovní zásobě a přijatým principům gramatiky prostě mluvíte a konverzujete.

     V sebeobraně se nejprve učíte základní "slovíčka" tak, že se učíte stát v bojovém střehu a krytu, vycházet z něj při svých krocích, pohybech, výpadech, úhybech a posunech, učíte se udržet stabilitu a správně používat posuny těžiště, zpevnění a uvolnění těla a dechovou spolupráci. Přidáváte bloky, údery a kopy.

     Následně z tohoto naučeného základu, který stále formou "drilu" trénujete, aby se základní pohyby staly přirozenými pohyby vašeho těla (asi jako chůze, jízda na kole, tanec, plavání a pod ...) kombinujete různé adekvátní odpovědi na situace útoku - neboli skládáte techniky, kombinujete do nich základní pohyby. Kombinací je mnoho, asi tolik, jako je slov, které můžete poskládat z několika málo písmen naší abecedy. V tréninku pak nejde o to, učit se nekonečné množství takových technik zpaměti, ale formou procvičování technik - kombinací pochopit, že vaše tělo si v reálné obraně potřebnou techniku ze základních pohybů poskládá samo - jen je třeba do něj tuto schopnost tréninkem naprogramovat a pak jej uvolnit a nechat jednat.

     V poslední fázi tréninku již necháváte tuto schopnost vašeho těla volně plynout - cvičíte tzv. "SPARRING", volný cvičný souboj, v případě sebeobrany s měkkým a lehkým kontaktem, neprve pomalu, pak rychleji, ale bez zbytečné agresivity a síly. Tím, že probouzíte intuitivní schopnost těla reagovat na útoky a plynule přecházet do obrany, do technik, které jste trénovali, posilujete svou sebedůvěru v sebe sama, v to, že pokud vás někdo napadne, dokážete se bránit.


      Učit se sebeobranu ve stylu BODYGUARD COMBAT ART můžete dvojím způsobem - a je vhodné je souběžně kombinovat.  Tyto stránky a rubriky se stovkami videotechnik, které v nich jsou, seřazené a doplněné popisem jejich tréninku a nácviku, jsou určeny pro vaše samostudium doma - ideálně technik a praktik, které vás naučíme nejprve na workshopech. Základy můžete trénovat sami, kdekoli jste, pak budete potřebovat někoho do dvojice na procvičování kombinací, technik a sparringu. I tak máte k dispozici za klubový členský poplatek 1.000,- Kč ročně celou kompletní školu sebeobrany v šíři, jakou nenaleznete ve většině škol bojových umění a sportů. 

      Abychom vám umožnili také reálný kontakt s lektory, kteří vás případně opraví, zdokonalí a nasměrují dál, což je zejména u začátečníků v podstatě nezbytné, budeme organizovat pravidelné tréninkové workshopy nejen v Praze, ale v jakýchkoli dalších městech a místech po celé ČR - a stejně tak je možno se domluvit a přijedeme udělat workshop, seminář, či lekce sebeobrany do vašeho sportovního klubu, fitka, centra (pro vaší klientelu), nebo pro zaměstnance vaší firmy, úředníky vašeho úřadu, studenty vaší školy (8. až 9. třídy ZŠ a jakékoli další stupně středních, vyšších a vysokých škol, učilišť a pod ...). Nebo se vás pár spojí a pozve si nás do místní tělocvičny a pod ... když je vůle a zájem, vše se dá rozumně domluvit.

      Ideální kombinace, pro kterou je celá tato sekce na webu TV Mozaika koncipována, je trénink doma formou samostudia s partnerem a cca jednou za jeden až tři měsíce účast na workshopu s kvalitním lektorem.

Sebeobrana s krátkými tyčemi

jedna i dvě krátké tyče

Techniky, podobné bojovým stylům "Ka-li", nebo "Escrima" - tedy boj s jednou nebo dvěma krátkými (cca půl metru) tyčemi. Velmi rychlé v použití, dokážou dvě tyče ve vašich rukou zároveň blokovat i útočit.

Sebeobrana s dlouhou tyčí

Tyč o délce okolo dvou metrů

Techniky obrany s tyčí, která je přibližně dva metry dlouhá. S dlouhou tyčí se dá blokovat, udeřit, bodnout jako kopím, využít rotace i švihu, udržet si útočníka na delší vzdálenost od sebe.

Použití střelné zbraně v sebeobraně

a obrana proti namířené střelné zbrani

Základy správného použití střelné zbraně v sebeobraně, obrany proti namířené střelné zbrani + nácvik nasazení pout a svázání přemoženého útočníka.

Staňte se lektorem BODYGUARD COMBAT ART

Jak na to a co to obnáší

Dáváme vám možnost absolvovat náš kurz pro lektory / lektorky sebeobrany v systému BODYGUARD COMBAT ART a vyučovat dále veřejnost - s naší metodickou i propagační podporou.