BIO je naše cesta

Marie Šuláková a Nikol Klapková, Nakladatelství KAZDA Brno  2018    www.knihykazda.cz


BIO je naše cesta

Marie Šuláková a Nikol Klapková, Nakladatelství KAZDA Brno 2018  www.knihykazda.cz


     Ne že by se o biofarmách nepsalo. Televizních, rozhlasových pořadů, článků - všeho už bylo opravdu hodně, farmáři mají poměrně dobře zpracované texty na webových stránkách, kvalitní publikace a materiály vydávají organizace, které u nás BIO zašťitují.

      Mým cílem není psát o jídle s příběhem. Nebude to ani tak o farmách, jako o lidech, kteří na nich pracují. Tedy o těch, co dělají BIO. Co to vůbec je? A existuje to? A proč to dělají takhle? A jak vlastně? Jsou šťastní v tom,co dělají? Ptali se mě - proč o nás chcete psát? Kdo to bude číst? Vždyť nejsme ničím zajímaví.

     Chci vám zde představit člověka, který se rozhodl pro cestu BIO, kterému jeho práce dává smysl, který nepřemýšlí o romantickém slovním spojení "v souladu s přírodou", ale naprosto přirozeně v souladu s přírodou žije - se vším dobrým i zlým, co to obnáší. Jde tady o víc než jídlo a o naše zdraví. Jde o kousky země, která se díky jejich přístupu a lásce pomalu uzdravuje. I tato kniha může možná přispět k pozvolnému ozdravění.

    Vydejte se se mnou znovu k těm, které jsem si celkem náhodně vybrala z zhruba 4.500 biofarem, jež v naší zemi fungují. Je to jen malý vzorek, nejsou to možná ti nejlepší, nebo nejzajímavější. Ty "své" nejlepší a nejoblíbenější si najděte sami.

.............................

     Proč zlí jazykové říkají: "BIO neexistuje .... a k tomu ještě ty kyselé deště"?

     Souvisí to s mentalitou a vnímáním ekologického zemědělství. Udělala se chyba, když se BIO začalo vysvětlovat přes zdraví. Což může být pravda, ale také nemusí. Pro někoho s vysokým cholesterolem nemusí být tím pravým. A kyselé deště? Když máte farmu vedle dálnice, není to optimální. Na druhou stranu - a to je pointa toho, co by se mělo vysvětlovat - ekologické zemědělství není jen o produktech. Je o způsobu hospodaření, přístupu k zemědělství a hlavně půdě. Protože bez zdravé půdy s optimálním množstvím humusu, kde žijí žížaly a drobní živočichové, bez půdy, která není živá, nemůže nic zdravého vyrůst. Z mrtvé půdy nemůže vyrůst nic dobrého ani pro lidi, ani pro živočichy, které pak konzumujeme a kteří by měli oživovat náš organismus a dodávat nám energii k tomu, abychom mohli fungovat.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :