Bez lepku - sladké i slané recepty

Lucie Kazdová, Nakladatelství Smartpress 2017     www.smartpress.cz


Bez lepku - sladké i slané recepty

Lucie Kazdová, Nakladatelství Smartpress 2017 www.smartpress.cz


     Jsem máma dvou malých synů. Nápad si otevřít bezlepkovou cukrárnu se zrodil, když byla mému prvorozenému synovi Vítkovi diagnostikována celiakalie. Víťa byl nespavé a velice neklidné miminko. Zhruba od půl roku trpěl navíc velice těžkým ekzémem, především na tvářích. Dlouho jsme nevěděli, co je příčinou jeho potíží. Obíhali jsme lékaře, vyzkoušeli dokonce lidovou léčitelku, která nám namáchala jakési speciální tinktury.  Jak naivní jsem byla!

      Když jsme se konečně dostali do správných rukou, k alergoložce MUDr. Drahomíře Medvecké, nabralo vše rychlý spád. Následovaly krevní testy a biopsie. Stanovení diagnózy celiakalie pak pro nás bylo opravdu velkou úlevou. Zároveň však přišel strach, jak zvládneme nutnou celoživotní bezlepkovou dietu. Co budu vlastně nakupovat, jak zvládnu každodenní vaření a pečení bezlepkového pečiva, co když budeme chtít jít do restaurace, nebo na návštěvu?
      Vaření a pečení bez lepku má svá úskalí - bezlepkové těsto se chová úplně jinak, než klasické a nelze je "obyčejný" recept překlopit do bezlepkového provedení. Autorka knihy to ale pojala jako výzvu a založila úspěšnou specializovanou cukrárnu. Spolu s ní jsme připravili publikaci, která obsahuje přes 60 vyladěných receptů, prověřených každodenní praxí. Díky nim budete moci i u sebe doma udělat (nejen) dětem třeba bezlepkové kornoutky na zmrzlinu, dorty, cupcakes, věnečky, nebo špičky.
     Kromě klasických zákusků tu ale najdete také řadu receptůpro každý den, které využijete ještě častěji - rychlou bábovku a další sladké dobroty, šišky s mákem, či úžasný chléb a pečivo v bezlepkovém provedení. Součástí knihy jsou informace o vhodných surovinách, přehledné a osvědčené postupy i spousta praktických rad pro život bez lepku.


Nakladatelství Smartpress 2017       www.smartpress.cz


Další zajímavá a doporučená videa z originální autorské produkce NET-TV Mozaika EU: