Balkón jako zahrádka

Michala Hrnčiaková, Nakladatelství CPress Brno, Albatros Média a.s. 2015    www.albatrosmedia.cz


Balkón jako zahrádka

Michala Hrnčiaková, Nakladatelství CPress Brno, Albatros Média a.s. 2015 www.albatrosmedia.cz


     Chcete si zkusit vypěstovat něco na svém balkoně, nebo terase, ale nevíte, jak začít? Váháte, které rostliny jsou na to vhodné, anebo co k tomu budete potřebovat? Naše knížka bude vaším průvodcem, jak se stát městským pěstitelem - i když jste úplný začátečník. Krok za krokem vám představí, jaké bylinky, ovoce, zeleninu, jedlé květy, či vlastní sazeníce si můžete takto vypěstovat, jak jednotlivé rostliny kombinovat, poradí s výběrem vhodných nádob. Naučí vás, jak používat přírodní hnojiva, jak si poradit s případnými škůdci a chorobami bez použití chemie a jak efektivně využít malý prostor.
     Na to, aby se z vás mohl stát městský zahrádkář, nepotřebujete téměř žádné speciální vybavení ani zručnost. Vypěstovat si trochu bylinek, či zeleniny můžete bez větší námahy prakticky kdekoli. Na terase, menším balkonu, okenním parapetu či společné předzahrádce na sídlišti. Navíc značnou část materiálu, potřebného pro pěstování, dokážete získat recyklací nebo výměnou, stačí se porozhlédnout okolo sebe. Rostlinky můžete pěstovat v různých nepoužitých nádobách, jako jsou plastové obaly od zeleniny a jogurců, papírové obaly od vajíček, staré hrnce, pekáče, nebo dřevěné bedýnky, sklaničky od hořčice či zásuvky ze staré skříňky.
     Semínka si můžete každý rok odložit z vlastní sklizně, případně je získat výměnou od dalších pěstitelů. Dodržíte-li cyklus střídání plodin, můžete opakovaně používat substrát, který po sezoně obohatíte o kvalitní kompost.
     Jediné, co opravdu pro úspěšné městské zahrádkaření potřebujete, je chuť. Chuť vzdělávat se a vyměňovat si zkušenosti s dalšími pěstiteli, stejně jako experimentovat a hledat ta nejlepší místa a nejchutnější odrůdy, vhodné pro vaši městskou zahrádku.

Další zajímavá videa z autorské produkce NET-TV Mozaika EU: