Bajky Barda Beedleho

J. K. Rowlingová,  nakladatelství Albatros 2017


Nakladatelství Albatros 2017

www.albatrosmedia.cz

www.albatros.cz

Recenze zveřejněna 17. 5. 2017

     Pohádky, které se čtou každému kouzelnickému dítěti před spaním. Pět příběhů, hýřících fantazií, vtipem a samozřejmě magií. Z prastarých run je přeložila Hermiona Grangerová a rozsáhlým komentářem opatřil Albus Brumbal tak, aby si je mohli vychutnat i dešní čtenáři. Sbírka, uvedená předmluvou samotné J. K. Rowlingové potěší i pobaví mudly i čaroděje. Nyní v novém hábitě!

..............................

  • Čaroděj a skákající hrnec
  • Fontána příznivé sudby
  • Mágovo chlupaté srdce
  • Králice Alice a chechtavý pařez
  • Příběh tří bratří

     Bajky Barda Beedleho jsou sbírkou pohádek, sepsaných pro mladé čaroděje a čarodějky. Už po staletí jsou jejich oblíbenou četbou před spaním - a skákající hrnec,  či fontána příznivé sudby jsou proto mnoha bradavickým studentům známé stejně důvěrně, jako Popelka, či Šípková Růženka mudlovským (nečarodějným) dětem.

     Bedleeho bajky se v mnoha směrech podobají našem pohádkám - dobro v nich například bývá obvykle odměněno a zlo potrestáno. V jedné věci se ovšem zjevně liší. V mudlovských pohádkách jsou kouzla často prapříčinou hrdinových, či hrdinčiných problémů - zlá čarodějnice otráví jablko, sešle na princeznu stoletý spánek, nebo promění prince v nějaké ohavné zvíře. V Bajkách Barda Beedleho se naproti tomu setkáváme s hrdiny a hrdinkami, kteří sami ovládají kouzla - přesto však své problémy řeší steně obtížně, jako my.