Asijská kuchyně

Inspirace čínskými, japonskými, vietnamskými, thajskými, korejskými, indickými a dalšími kuchyněmi Asie


     Asijská kuchyně nevyžaduje ani přesné odvažování surovin, ani nemá přesné receptury. Asijská jídla se vaří srdcem, podle chuti i fantazie. Tu přidáte více sójové omáčky, tu více zázvoru, kokosového mléka, bambusových výhonků, nebo smažených nudlí.

     Pokud budete vařit asijská jídla v Čechách, ani se moc nesnažte docílit stejných výsledků, jako když vaří čínský šéfkuchař v Číně z domácích surovin a s domácím kořením, bylinkami, olejem a pod ... V číně by taky asi měli problém s typicky českou houbovou bramboračkou, nebo se segedínským gulášem a českým knedlíkem. Prostě se nechte inspirovat a spíš než otrocky hledat "čínské" suroviny z dovozu v plechovkách a skleničkách používejte jejich české ekvivalenty - ale zaměřte se přitom na kvalitu.

     Jiné je v Asii nejen vaření, ale i stravování. Jídla se vaří více druhů, dají se do mís a každý si se svou mističkou hůlkami nabírá kousky ze společné mísy, máčí je do různých omáček a pojídá při společném stolování v kruhu rodiny, nebo přátel. Není to úplně evropsky hygienické, ale je to zase o to větší zábava :-)

      O čínské kuchyni se například tvrdí, že číňané snědí úplně všechno se vším. Japonská kuchyně je dietnější, zaměřená hodně na ryby a rýži. Thajská kuchyně je hodně pálivá - ale to vše má svůj smysl a logiku a není nutné se logikou a smyslem vzdálených zemí řídit i u nás. Česká republika není ostrovním státem a nelovíme mořské ryby, nemáme tu vlhké tropické podnebí, ve kterém pálivé koření pomáhá organismu lépe snášet klima. A Čína je tak obrovská země, že v čínské kuchyni obecně najdeme úplně všechno se vším - ale nikdy ne na jednom místě, v jednom kraji, nebo provincii - vše má prostě své. Proto si inspiraci asijskou kuchyní užívejte, ale "nemusíte si kvůli tomu nutně šikmit oči"!

Legume mix in Thai Curry  -  Mix luštěnin v thajském karí

Smažené jarní závitky volně podle čínské kuchyně s anglickou slaninou, houbami a mátou

Thajská kuřecí polévka

Další zajímavá a doporučená videa z produkce NET-TV Mozaika EU: