Angína


     Angína, tedy akutní zánět krčních mandlí, vyvolává bolest v krku, obtíže při polykání, horečku, objevit se mohou i bolesti hlavy, svalů a kloubů.  Tato nemoc je v současnosti poměrně snadno léčitelná, avšak pokud není léčba zahájena, může mít velice závažné následky, které se mohou projevit dokonce až po několika letech. Podceňovat angínu je nebezpečné. V minulosti, před tím než byla vynalezena antibiotika, nebylo toto onemocnění sice tak časté jako dnes, ale komplikace byly o to závažnější. U těchto osob totiž nezřídka docházelo k revmatické horečce, která postihuje srdce a klouby.

     Tato nemoc velice často napadá osoby s oslabeným imunitním systémem, především děti školního věku, které bývají infikováni nejčastěji svými spolužáky, rodiči nebo jinými osobami v jejich okolí. Člověk, který má ve svém organismu skryty choroboplodné zárodky angíny nemusí mít žádné projevy tohoto onemocnění, ale i přesto je tzv. bacilonosičem. To znamená, že i když u něho samotného nemoc nepropukla, může přenést infekci na někoho jiného, u koho se projevit může. Proto se angíně nevyhnou ani dospělí a staří lidé. Zda u nás onemocnění propukne nebo ne, závisí na naší obranyschopnosti a na agresivitě a množství přítomné bakterie (viru, aj.).

     Streptokoky jsou mnohdy v organismu přítomny, aniž by mu škodily, avšak jen do té doby než dojde k jeho vyčerpání. Nejvyšší riziko vzniku bývá v chladných měsících, nejčastěji na podzim, a v období náhlých klimatických změn. Na vině může být i psychický a fyzický stres.

Wikipedie : Angína čili tonzilitida je zánět krčních mandlí. Jedná se o onemocnění bakteriálního, virového, nebo výjimečně mykotického původu. Šíří se formou kapénkové infekce. Angína je běžné onemocnění a v případě bakteriálního původu je dobře léčitelná antibiotiky. Její inkubační doba je 1-3 dny. Angína znamená v překladu svíravá bolest (z latinského slova angere = svírat).

Původ :

 • Bakteriální - objevuje se nejčastěji v souvislosti se streptokoky (Streptococcus pyogenes).
 • Virový - vyskytuje se vzácněji, angína virového původu bývá způsobena viry jako je Herpes simplex či běžný chřipkový vir.
 • Mykotický - nastává pouze výjimečně, tento typ je způsoben mykózou, tedy plísněmi či houbovými infekcemi.

     Mezi příznaky patří bolesti v krku a s tím související obtížné polykání, chrapot, kašel, otok mandlí, bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a zvracení, ucpání nosu, nosní výtok a zvětšené mízní uzliny.

     Když se angína zkomplikuje, může vzácně způsobit i absces a dušení, případně až bakteriální postižení ledvin, srdce a kloubů. Může probíhat také nejprve zvýšením teploty, zvětšené uzliny v oblasti krku, bolest šíje a následně hlavy a nepříjemného pocitu mrazení při otáčení hlavy. Po odeznění příznaků přichází po pár dnech kromě zvětšených uzlin bolest v krku při polykání a téměř nemožnost polknout tuhou stravu. Objevuje se hnis na mandlích.

     K léčbě se používají antibiotika a analgetika. Pokud dojde ke vzniku abscesu, je nutná chirurgická drenáž. Pokud lékař předepíše antibiotika, doporučuje se jíst jogurt a užívat přípravky pro obnovení střevní mikroflóry (lactobacilus) (ne však současně s antibiotiky, nýbrž po jejich dobrání). Nedoporučuje se kouřit, současně by se měli nemocní vyhýbat i pasivnímu kouření. Tabákový kouř dráždí krční sliznici. Pokud se angína často opakuje, doporučuje se u některých případů po konzultaci s lékařem chirurgické odstranění krčních mandlí.

Doporučeno :

      Heřmánek pravý má výrazné protizánětlivé a dezinfekční účinky, podporuje pocení a je důležitým prostředkem k léčení zánětů. Při angíně lze sledovat rychlou úpravu zdravoního stavu při intenzivním a vícekrát denně prováděném kloktání koncentrovaným heřmánovým nálevem. K tomu můžete popíjet heřmánkový čaj, nebo ještě lépe čaj z heřmánku a šalvěje (bylinky ve stejném poměru).

Dále pomáhá :

 1. Dvě minuty třikrát denně kloktejte odvar z řepíku, tymiánu, nebo šalvěje.
 2. Pijte celý den teplé čaje, nejlépe bylinkové s medem. Konzumujte potraviny se zvýšeným obsahem vitamínu C - posilují vaši odolnost vůči nemocem.
 3. Pomáhá čaj z lipového květu, nebo ze směsi lipového květu, heřmánku a listu meduňky (bylinky ve stejném poměru).
 4. Rakytník a echinacea dokáže posilovat odolnost našeho organismu a tlumit bakteriální a virové infekce.
 5. Bolesti v krku zmírní i kloktání vody se šťávou z citromu a lžící soli.
 6. Léčebně působí také cibulový med, nebo čaj z cibule, cibulová polévka - ideální prostředek pro utišení bolesti v krku, dezinfikuje dutinu ústní a hltan a je důležitá pro boj proti infekci.
 7. Obklady z cibule :  200g syrové cibule nakrájejte nadrobno a pod pokličkou poduste se dvěma lžícemi vody a čtyřmi lžícemi anýzu asi 10 minut. Potom hmotu zabalte do gázy a příjemně teplou přiložte na dvě hodiny na krk. Použjte jedenkrát denně.
 8. Obklady z tvarohu a česneku :  smíchejte 250g měkkého tvarohu a pěti rozetřenými stroužky česneku, nahřejte, hmotu naneste na gázu a formou obkladu přiložte na dvě hodiny na krk.
 9. Účinný klasicky je i Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Ten si omotáte kolem krku a necháte působit asi 30 minut.
 10. Po dobrání antibiotik je vhodné přejít na přípravky, které obnovují střevní mikroflóru. Antibiotika ji totiž většinou výrazně poškodí, a tak je nutné nastolit znovu symbiózu mezi bakteriemi a vnitřním prostředím. Doporučuje se jíst jogurty, užívat Acidophilus a požívat zdravou výživu bez rafinovaného cukru.

Vyvarujte se :

 • Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti.
 • Nezřídka se po přechozené angíně můžeme setkat s náhlým postižením ledvin. Největší nebezpečí hrozí u dětí, kdy může dojít až k jejich selhání. To znamená, že ledviny ztrácí schopnost vylučování odpadních látek a vody. Ty se v organismu zadržují, a tak vznikají v těle otoky. Akutní selhání je navíc doprovázeno bledou barvou kůže, vysokým krevním tlakem, pocitem na zvracení, či zvracením. Pokud by se toto selhání ponechalo bez léčby, vedlo by k městnavému selhání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, křečím až bezvědomí.

Odstranění mandlí:

       Tonzilitida čili angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriální infekcí, přibližně u 10 procent případů bývá však původce i virového či mykotického původu. K jejímu šíření dochází pomocí kapénkové infekce v období větších klimatických změn.

      Mandle jsou lymfatickou tkání bránící organismus před mikroorganismy, které mohou do těla proniknout společně se vzduchem nebo potravou. Inkubační doba angíny se pohybuje od jednoho do čtyř dnů. První nepříjemné příznaky - nepříjemná bolest a škrábaní v krku - se zhoršují při polykání. Mandle jsou zarudlé a oteklé, často pokryté bílými flíčky. Dostavuje se únava, bolest hlavy a kloubů. Horečka ani zvětšené mízní uzliny nejsou podmínkou, ne u každého pacienta se tyto projevy dostaví. Pokud bolest v krku trvá déle než dva dny, anebo je hodně silná, dojděte si k lékaři. Případné komplikace hnisavé angíny dokážou zdraví dlouhodobě či trvale poškodit. Pro vyléčení je nutný klid na lůžku a obvykle i antibiotika, s jejichž pomocí se ve světě podařilo výskyt potíží souvisejících s angínou minimalizovat, podmínkou však je přesné dodržení dávky a délky užívání. Kromě antibiotik jsou hojně využívána i kloktadla, která snižují bolesti v krku. Důležité také je pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin. 

        Tomu, kdo nemoc často přechází a neléčí se, se však s velkou pravděpodobností vrátí. Při bolestech v krku potřebujeme jednak zmírnit bolest, jednak redukovat množství škodlivých mikroorganismů v horních dýchacích cestách. Pokud tedy jen trochu můžete, vezměte si raději 2-3 dny volna, zajistěte si nějaký vhodný lék a odpočívejte. I z obyčejného bolení v krku se totiž může vyvinout angína, zánět středního ucha nebo další, i mnohem závažnější komplikace.

       Pokud se k bolestem v krku přidají výrazné bolesti hlavy, vysoká horečka, světloplachost nebo výrazně zduřelé lymfatické uzliny a silný kašel, navštivte lékaře. Prvním příznakem tonzilitidy (zánětu) je silná bolest v krku spojená s potížemi při polykání. U malých dětí to znamená, že odmítají jíst a pít, a pokud se jim podíváte do krku, uvidíte problém sami. K doprovodným příznakům patří teplota, bolest hlavy i v uších, zvětšení a citlivost krčních uzlin a nepříjemný dech. Na povrchu mandlí se může objevit hnis a v jejich okolí abscesy (dutiny vyplněné hnisem).

       Infekční zánět tonzil (patrových mandlí) postihuje obvykle děti, nejčastěji v zimě a na počátku jara, ale může se objevit v kterémkoli věku a kdykoli. Patrové - krční - mandle jsou součástí lymfatického systému, který hraje důležitou roli v ochraně organismu především před infekcemi horních dýchacích cest. Mandle zachycují mikroorganismy pronikající do těla nosem a ústy. Rostou spolu s dítětem a největší velikosti zpravidla dosáhnou asi v 7 letech věku. Přibližně od 10 let se postupně zmenšují, do této doby se dětský organismus musí vyrovnávat s různými infekcemi.

       Obvykle se k chirurgickému odstranění mandlí přistupuje v případech pěti a více opakovaných infekcí během roku ve dvou po sobě následujících letech. Indikací k chirurgickému odstranění krčních mandlí bývá například také podezření na nádor. Tonzilektomie (chirurgické odstranění krčních mandlí) se provádí na odděleních ORL v celkové anestezii a obvykle bývá indikována v dětském věku. Během zákroku lze současně odstranit i tzv. adenoidní vegetaci (nosní mandli). V posledních letech využívá i v tomto směru řada pracovišť možností radiofrekvenční a laserové terapie.

      V prvních hodinách po operaci může rána bolet a krvácet, a tak je třeba, aby pacient ležel na boku. Během tří týdnů obtíže zpravidla mizejí. Pokud by se v této době objevilo krvácení, je nutné navštívit lékaře. Zpravidla se však pacient může rychle vrátit k běžnému stravování, protože žvýkání podporuje rychlejší uzdravení a do jisté míry zabraňuje vzniku pooperační infekce. Odstranění mandlí se může týkat i dospělých jedinců, především tehdy, pokud jsou zvětšené a jsou příčinou spánkové apnoe.


Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :