Alergická rýma


        Alergie je zvýšená citlivost organismu na některé faktory z okolního prostředí, kterým se říká alergeny. Nejčastějšími alergeny jsou plísně, pyly, prach, léky, dále chemické přísady v potravinách a konzervách. Mezi nejtypičtější projevy alergie patří rýma, pálení a slzení očí, dušnost a vyrážka. Neléčená alergická rýma se může podílet i na vzniku astmatu. Výskyt alergické rýmy je v populaci poměrně vysoký, udává se 10-15%, u dětí i dospělých ve městě je toto procento ještě vyšší. Alergické projevy tlumí současná medicína antihistamiiky, kalciem a kortikoidy. Přírodní léčba má k ovlivňování alergií vypracovánu řadu léčebných postupů, ale bohužel jejich účinnost s postupným rozšiřováním alergií slábně a často se stává, že lidé alergicky reagují na bylinky, které donedávna sloužily jako osvědčená antialergika. U většiny alergiků startuje alergická rýma na jaře, kdy je ve vzduchu spousta pylů. 

       U těžších forem je nutné vždy pravidelně aplikovat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy. Jejich hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu nosní sliznice. Tlumí množení zánětlivých buněk v nosní sliznici a produkci mediátorů zánětu, snižují otok sliznice i vodnatou sekreci. Ovlivňují tak všechny příznaky rýmy. Moderní topické steroidy dokonce velice účinně potlačují i oční příznaky. Nástup účinku je ve srovnání s antihistaminiky pomalejší, ale z hlediska efektu dlouhodobější. Podávají se pravidelně a dlouhodobě pacientům s trvalými obtížemi, po stabilizaci onemocnění v nejnižší dávce, která udrží příznaky pod kontrolou.

Wikipedie Alergická rýma je taková rýma, jejímž vyvolatelem je alergen. Alergen může mít mnoho podob. Nejčastěji to jsou pylová zrna, dále roztoči obsažení v domácím prachu, plísňové spory rovněž se vyskytující v domácím prostředí nebo nakonec domácí zvířata, především jejich chlupy, sliny a kůže. Zdravý organismus si neškodných alergenů nevšímá a alergickou reakci proti nim nevytváří, bojuje pouze proti skutečným nepřátelům, jako jsou například bakterie nebo viry. Alergický organismus je citlivý na alergen a bojuje proti němu stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci.

Alergen působí na imunitní buňky v nosní sliznici, které následkem toho začnou produkovat látky dráždivé pro nosní sliznici. Tyto látky pak způsobí podráždění nosní sliznice a výsledkem jsou všechny známé příznaky alergické rýmy:

 • hojná vodnatá sekrece
 • svědění
 • kýchání
 • pocit ucpaného nosu.

Alergická rýma se dá léčit, ale většinou je třeba léčit dlouhodobě a také zachovávat určitá opatření, jako nevystavovat se zbytečně alergenu.

V léčbě se využívá působení těchto skupin léků:

 • Antihistaminika - působí proti účinkům histaminu, látky, která dráždí nosní sliznici a způsobuje tak příznaky alergické rýmy.
 • Antihistaminika II. generace - mají méně vedlejších účinků než běžné antialergenní přípravky. Mají výhodu především v tom, že nezpůsobují ospalost.
 • Kortikosteroidy - většinou ve formě sprejů a kapek, protože užívání tablet má závažné nežádoucí účinky. Steroidy mají silné protizánětlivé účinky, snižují nadměrnou nosní sekreci a zlepšují nosní průchodnost.
 • Dekongestiva - zlepšují nosní průchodnost. Jejich účinek je velmi rychlý a dobrý, ale užívání těchto léků se příliš nedoporučuje. Příznivý účinek totiž po čase vyprchá a nosní průchodnost se ještě zhorší, tentokrát už neléčitelně. Proto dekongestiva užíváme jen výjimečně a krátkodobě.

      Hlavní zásadou v léčbě alergické rýmy je vyhýbat se alergenu, jak je to jen možné. Je proto žádoucí poznat alergen, který konkrétně způsobuje pacientovy obtíže, a toho se potom vyvarovat. Ne vždy je to však možné. Pak se alespoň v případě pylu vyhýbáme rozkvetlým loukám a podobnému prostředí. Za letních nocích se nedoporučuje otvírat okno, protože čerstvý vzduch s sebou nese také množství pylových částic.

        Pobyt v dětství mezi zvířaty (tzv. efekt farmy) částečně chrání před vznikem alergické rýmy.

Doporučeno:

Doporučuje se používat čaj z listů a květů podbělu (lidově "babuška", či "koňské kopyto"). Čaj připravíte ze dvou lžiček směsi na 200 ml vody a pijte 3x denně.

Dále pomáhá:

 • V době pylů a vašich alergenů ve vzduchu doma moc nevětrejte, nesuště prádlo a ložní povlečení venku, při jízdě autem neotevírejte okna, po příchodu domů si omyjte hlavu a vlasy.  Při procházce v lese choďte spíš "do lesa", než "okolo lesa", uvnitř je alergenů méně.
 • čaj z listů kopřivy může pomáhat i při alergiích, ale na druhou stranu při jeho pravidelném užívání zaznamenali lékaři řadu alergických reakcí.
 • Pelyňková léčba - zbavuje organismis mikroorganismů a dalších látek, které způsobují alergie - čaj popíjejte třikrát denně.
 • Pomáhají čaje z heřmánku, světlíku, bezového květu, nebo meduňky.
 • zkuste dát jednu lžíci sušených květů heřmánku nebo řebříčku do 500 ml horké vody a páru inhalujte.
 • zduření nosní sliznice zmírníte přidáním česneku do jídla.
 • Podle Josefa Zenricha je obecně nejsilnějším přírodním protialergickým prostředkem žampion. V lékárnách se dá koupit žampionový přípravek, doma lze užít žampionový prášek: 2 kg očištěných žampionů usušíte běžným způsobem a umelete na mlýnku na co nejjemnější prášek. Podávejte čtyřikrát denně jednu lžičku prášku po dobu jednoho měsíce. Během této doby by se mělo ukázat, zda léčba alespoň částečně zabírá. Pokud ano, dělejte desetidenní přestávku a v léčbě dále pokračujte po dobu půl roku, ale vždy jen deset za sebou jdoucích dnů v měsíci.
 • Jezte zdravou stravu s dostatkem vitamínů, dávejte přednost biopotravinám bez pesticidů a dalších škodlivin.
 • Je prokázána určitá spojitost alergií s játry a žlučníkem, vhodnou léčbou posilujte činnost těchto orgánů.
 • protialergické účinky může mít i gemmoterapie, tedy léčení výtažky z pupenů rostlin a stromů
 • Vyzkoušet můžete i homeopatii - Homeopatická léčba většinou velmi rychle a účinně zlepšuje pylové obtíže jako je rýma, slzení a pálení očí, kašel, svědění patra nebo středouší. U těchto obtíží velmi dobře fungují homeopatické léky jako prevence. Je třeba je nasadit včas před pylovou sezónou. Výrazně pak zlepšují či zcela eliminují akutní obtíže v sezoně.

Vyvarujte se:

 • Pokud jste "lergik-začátečník" a v domění, že jste prostě nastydl a máte rýmu si koupíte nosní kapky, tak ty nepomohou, mnohdy naopak ještě uškodí.
 • Velkým alergnem je celer, mrkev, petržel, dále citrusy. Průmyslové potraviny s hodně přísadami - limonády, cukrovinky, coca-cola ....
 • omezte potraviny s velkým obsahem histaminu: tuňák, sardinky, ementál, gouda, camembert, čedar, salámy, kyselé zelí, špenát, kečup - a kávu a alkohol.
 • Omezte všechny lilkovité rostliny, tedy brambory, rajčata a papriky. Při vaření brambor dávejte do vody hodně kmínu.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :