Akné

     Akné je spíše nepříjemná záležitost, působící špatně na sebedůvěru (vzhled u teenagerů), než vážná nemoc. Neošetřované a zanedbávané akné ale může zanechávat trvale viditelné jizvy a ďolíčky což je následek druhotné infekce. Akné vniká nahromaděním mazu v mazových žlázách a koříncích chloupků. Lidé mají akné většinou spojeno s obdobím puberty, ale může se vyskytovat v každém věku.

WikipedieAcne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až 100 % lidí. Nejvýraznějším projevem nemoci je vznik vřídků, zvaných trudy, nežity, neštovice, odborně furunkly, hovorově uhry, jebáky, beďary nebo beďáky a beďárky a pupínky. Tyto vřídky jsou způsobeny zánětem vývodů mazových žláz, resp. jejich uzavřením. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek poškození těchto žláz a vznik hlubokých zánětů, po nichž zůstávají jizvy. Stav zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy, která přeměňuje testosteron na silnější androgen - dihydrotestosteron. Proto se akné nevyskytuje u eunuchů se suchým typem kůže. Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, a to zejména v t-zóně, na ramenou, v horní části hrudi a na zádech. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 % mladistvých a často přetrvává až do dospělosti. Příčinou vzniku akné během dospívání je zejména nárůst produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví. U většiny lidí akné vymizí během dvacátého až třiadvacátého roku života, avšak není možné určit, jak dlouho který jedinec bude touto chorobou trpět. U některých lidí akné přetrvává až do čtyřicátého, nebo i padesátého roku věku, nezřídkakdy dokonce ještě déle. Zranění způsobené akné se typicky projevuje formou komedonů, zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků. Kromě jizev akné zanechává další následky, které bývají hlavně psychické. Jedná se zejména o snížené sebevědomí, v některých případech eskalující v depresi, jež může vyústit až v sebevraždu. Akné taktéž může vést k dosud málo známé psychické poruše dermatilománii (akné excoriée), projevující se silným nutkáním škrábat, mačkat, olupovat či si jinak poškozovat kůži. Jelikož akné se nejčastěji začíná projevovat v pubertě - právě ve chvíli, kdy jsou si lidé z jiných důvodů dost nejisti sami sebou -, doporučuje se - aby byly zmírněny dopady, které na daném jedinci zanechá - léčit již v raném stádiu.

Doporučeno :

     Velmi účinný je kopřivový čaj, který ovlivňuje příznivě látkovou výměnu, "čistí" krev a pomáhá odstranit i neústupnou akné. Obdobně působí i mátový čaj, pampeliška lékařská a další odvary z bylinek, které čistí krev. Dále se doporučuje omezit ve stravě cukr a sladkosti, které zvyšují sklon k zánětům, ostré, slané a kořeněné pokrmy, konzervovaná jídla, kávu a alkohol. Omezte také pokrmy, obsahující jód, neboť velké množství jódu může vyvolat kožní změny.

Dále pomáhá :

 • Pravidelně čistěte pleť, nepřehánějte ale její nadměrné vysušování, které paradoxně vede ke zvýšení produkce mazu.
 • Potírejte postižená místa odvarem z heřmánku, květu měsíčku, tymiánu, mateřídoušky, dobromysli, nebo bazalky. V šálku vody povařte dvě lžičky sušené bylinky, vychladíte, scedíte a pomocí tamponu si tímto odvarem potíráte postižená místa.
 • Omega 3 mastné kyseliny pomáhají bojovat proti zánětům v těle, včetně kůže. Zařaďte proto do jídelníčku občas ryby (losos, tuňák), ořechy, nebo přípravky (potravinové doplňky)  s Omega 3 mastnými kyselinami.
 • jezte co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny
 • Mast z měsíčku - ve vodní lázni zahřejte čerstvě vyškvařené sádlo a přidejte květy měsíčku (5g). Nechte několik dnů přikryté vyluhovat, dokd se tuk nezbarví oranžově. Znovu zahřejte ve vodní lázni až tuk zkapalní a květy klesnou dolů - pak tuk sceďte. Jednou denně potírejte mastí postižená místa.
 • Tea Tree oil - jednou až dvakrát denně přikládejte na akné tampon, namočený v oleji z Tea Tree (čajovník), který můžete zředit malým množstvím vody.
 • Zkuste potírat tvář křenovým octem podle rakouské léčitelky Maria Treben. Křen nastrouhejte a zalijte vinným, nebo ovocným octem tak, že křen bude zakrytý. Nechte stát 10 minut při pokojové teplotě a potírejte umytou, ještě mokrou tvář. Nechte působit 10 minut.
 • Odvar z petržele podle ukrajinské léčitelky Jeleny Svitko. Pokrájejte 100g kořene petržele a vařte 10 minut v 500ml mléka. Sceďte, odvar ochuťte medem a pijte během dne po malých dávkách Rozvařenou petržel nevyhazujte, ale protlačte přes sítko a přiložte na předem očištěný obličej. Nechte krátce působit.
 • Protizánětlivé účinky má dubová kůra, ořech zase harmonizuje krevní oběh. Kaštan uklidňuje pokožku, borovice má antiseptické účinky, smrk harmonizuje a pročišťuje organismus, dotyk jasanového dřeva hojí rány.

Vyvarujte se:

 • Nepoužívejte příliš vysušující a agresivní prostředky, pokud vám je vysloveně nepředepíše odborný lékař. Maz vzniká proto, ab promastil kůži, nadměrné vysoušení vede ke zvýšené tvorbě mazu.
 • Při akné používejte co nejméně líčidla, make-upy a krycí kosmetiku, která jen vaše póry ještě více ucpává a tím podporuje vznik zánětů - akné.
 • omezte rafinovaný cukr a sladkosti, které podporují zánětlivost, cukr je i v pečivu .... dále pokrmy kořeněné, ostré a slané, konzervované - které vedou ze zvýšenému vylučování škodlivin kůží - tedy póry.  Můžete zkusit hořkou čokoládu, je plná antioxidantů, které pleti naopak velmi prospívají.
 • Omezte konzumaci mléčných pokrmů, má se za to, že zvýšený výskyt akné v tomto případě ovlivňují hormony, obsažené v mléce. Pozor na "proteinové shaky" - jsou jako megakoncentrované mléko!!! těm se úplně vyhněte.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :