Afty

      Drobné nepříjemné vřídky na ústní sliznici nejsou sice vážným onemocněním, ale jsou nepříjemné, bolí a v horších případech až brání v jídlu, pití, či znepříjemňují mluvení. Afty nejsou přenosným onemocněním, ale pokud je máte, opakovaně se vracejí. Postihují opakovaně pětinu populace vyspělých zemí bez ohledu na věk a pohlaví. Jejich vznik může mít různé příčiny. Mezi nejznámější patří velká stresová zátěž, nedostatek některých živin v jídelníčku, může to být i hormonální nerovnováha, či alergická reakce na přidané chemie v průmyslově zpracovávaných potravinách. Afty mohou být vyvolány i příchodem menstruace (u žen), koužením, požíváním alkoholu, tvrdých pokrmů, které mohou narušit sliznici, konzumací kořeněných jídl a pod ....  Jejich klinický obraz může být velmi podobný jinému, mnohem závažnějšímu onemocnění, proto by měl diagnózu vždy stanovit lékař (např. zubní).

Wikipedie :  Afta (z řec. άφθη afté, latinizovaně aphtha, aphthae) je oválná bělavá nebo žlutobílá léze (eroze) na sliznicích vzniklá prasknutím puchýře (vezikulu). Povrch afty je tvořen fibrinovou masou s neutrofilními granulocyty. Jedná se vlastně o mělký vřídek. Afty jsou vždy bolestivé, mohou krvácet nebo mohou být kontaminovány bakteriemi. Afty se tvoří nejčastěji na sliznici dutiny ústní, dále pak na sliznicích genitálií. U lidí vznikají afty při infekcích herpesviry či Coxsackie viry. U zvířat jsou afty příznakem vysoce nakažlivých chorob, jako je slintavka a kulhavka či vezikulární choroba prasat.

Doporučeno :

Silný heřmánkový odvar má antiseptický účinek jak při aftech, tak při zánětech v ústní dutině a při otocích dásní. Odvarem z heřmánku vyplachujte postiženou sliznici, kloktejte a pod ... Je také možné přikládat na postižená místa sáčky s heřmánkem po uvaření čaje.

Léčivý heřmánkový odvar připravíte tak, že dvě vrchovaté lžičky sušeného heřmánku dáte do šálku a zalijete horkou vodou. Po zchladnutí scedíte a postiženou sliznici ošetřujte cca třikrát denně.

Dále pomáhá :

 • podobné antiseptické účinky, jako heřmánek, má šalvějový čaj
 • šípkový čaj je zdrojem vitamínu C, který účinně pomáhá při hojení sliznic a posiluje odolnost organismu
 • hojivé a protizánětlivé účinky má i čaj z měsíčku lékařského, kterým lze i kloktat
 • afty ukazují na oslabenou imunitu a na posílení imunitního systému je výborn echinacea (třapatka nachová) a rakytník.
 • Antisepticky svými sloučeninami síry působí syrová cibule
 • Zkuste probiotické jogurty, které pomohou vrátit přirozené bakteriální pristředí v ústech
 • Můžete vyplachovat ústa vodou s citronovou šťávou a medem, nebo vodou s rozpuštěnou solí (půl lžičky soli do sklenice vlažné vody)
 • Vyplachovat ústa je možné také čistým čajem Rooibos (bez chemických příchutí), který příznivě účinkuje na záněty sliznic
 • Lékařsky potvrzený je účinek při žvýkání lékořice, což tlumí bolesti při aftu a zkracuje dobu hojení
 • Aft zkuste potírat medem, urychluje to jeho hojení
 • Dočasnou úlevu od bolesti přináší také cucání kostek ledu
 • zkuste aft "vypálit" Alpou (francovkou) na chomáčku vaty
 • Několik lístků sušeného řepíku lékařského vložte na noc do úst
 • Při léčbě zánětů jsou dobré i pivovarské kvasnice a můžete je konzumovat i preventivně, pokud na afty trpíte opakovaně. Steně dobrou prevencí na opakované afty je konzimace čerstvých borůvek, nebo čerstvé šťávy z mrkve.
 • V lékárně je k dostání bez receptu tinktura z propolisu (pryskyřice vznikající při výrobě medu včelami) - vyplachujte s ní ústa
 • Protizánětlivé účinky má dubová kůra, ořech zase harmonizuje krevní oběh. Kaštan uklidňuje pokožku, borovice má antiseptické účinky, smrk harmonizuje a pročišťuje organismus, dotyk jasanového dřeva hojí rány.

Vyvarujte se :

     Pokud trpíte afty, vyhábejte se například tvrdých chipsů, které působí ve sliznici mikroskopické trhlinky, dále kořeněným a kyselým jídlům, vynechte kávu a nežvýkejte žvýkačky - nedrážděte sliznici v ústech.

     Pokud se afty v ústech nehojí déle, jak tři týdny, běžte se raději poradit s odborným lékařem, mohlo by se jednat o daleko vážnější onemocnění, například o rakovinu úst.Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :