8 klíčů k duševnímu zdraví

Christina G. Hibbert,    Nakladatelství ANAG 2018      www.anag.cz


8 klíčů k duševnímu zdraví

Christina G. Hibbert, Nakladatelství ANAG 2018 www.anag.cz     Všichni vědí, že je cvičení dobré pro naše tělo a fyzické zdraví. Kromě regulace tělesné hmotnosti cvičení zlepšuje a udržuje celkové zdraví tím, že podporuje imunitní systém. Cvičení se zátěží udržuje silné kosti a aerobní cvičení posiluje srdce a plíce. Jediná negativní věc, spojená se cvičením, je ta, že to s ním lidé někdy přehánějí a cvičí až příliš.

     Věděli jste však, že je cvičení dobré také pro naše duševní zdraví? Pro naši mysl je dokonce tak dobré, že je v podstatě dokonalým doplňkem (a v některých případech i alternativou) psychoterapie. Studie za studiemi dokazují, že pravidelné cvičení zlepšuje duševní zdraví a funguje jako lék na špatnou náladu a někdy dokonce i na mírnou depresi. Bylo také prokázáno, že cvičení má významný pozitivní vliv i na vážné duševní poruchy.

      Jednou z nejlepších věcí na cvičení pro duševní zdraví je to, že ho může provozovat každý - stačí jen respektovat své individuální možnosti. Člověk, který je stále doma, protože trpí agorafobií, může chodit po pokoji, posilovat s činkami, dělat sedy lehy a kliky, nebo se věnovat józe. Lidé v kanceláři mohou naopak "cvičit za stolem". Lidé, kteří jsou omezeni fyzicky, si mohou najít způsoby, jak cvičit i se svým fyzickým omezením. Mnoho forem cvičení je zdarma, například chůze, běh, tanec doma v pokoji, týmové sporty v parku s kamarády, nepřeberné množství cvičebních programů v televizi a na internetu a ještě mnohem více. Pokud chcete dávat peníze za lekce, vybavení, nebo permanentku do posilovny, máte samozřejmě k dispozici spoustu různě nákladných variant.

      To nejlepší na cvičení je však nejspíš to, že je dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu - můžete kdykoliv a (téměř) kdekoliv chcete, můžete cvičit sami, nebo ve skupině. Můžete si vymyslet vlastní cvičební program, nebo využít služeb trenéra, či konzultanta. Možnost a dostupnost jsou doslova nekonečné.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :