1967 - rok, kdy jsem se narodil(a)

Jarmila Frejtichová - Nakladatelství BizBooks Brno 2017


     Jak vypadal svět před padesáti lety? Do jaké reality se narodili ti, kteří letos slaví své jubileum? Záleží na tom, z jakého úhlu se díváme.

     Na Golanských výšinách během šesti dnů Izrael zdecimoval vojska Egypta, Sýrie i Jordánska, Američané válčili ve Vietnamu a v Řecku se moci chopila vojenská junta. Ve Švédsku začali jezdit vpravo. U nás se rozhodlo o stavbě dálnice D1 i pražského metra, poměry v kultuře i politice se uvolňovaly a ve vzduchu bylo cítit pražské jaro. Československý pavilon slavil obravský úspěch na výstavě Expo 67 v Montrealu.

     Průměrná mzda byla 1.594,- Kč, kilogram chleba stál 2,60 Kč, litr mléka 1,80 Kč, litr piva 3,- Kč, kilo vepřového boku 20,- Kč, vstupenka do kina 4,- Kč, jízdenka na tramvaj 0,60 Kč. V roce 1967 se narodila Mahulena Bočanová, Kateřina Kornová, Sára Saudková, Leona Machálková, Martin Zounar, Jan Hřebejk, Petr Kolář, Nela Boudobá, nebo Šimon Pánek, za hranicemi Kurt Cobain, Nicole Kidmanová, Pamela Andersonová, Vin Diesel, či Julie Robertsová.

      Lidé ovšem žili i své běžné každodenní životy - nakupovali potraviny (nově třeba konzervované hlemýždě) i módní šusťáky, jezdili na dovolenou, četli Kunderův Žert, který zrovna vyšel a poslouchali Gotta, Matušku, Pilarovou a Kubišovou. STáli fronty před telefonními budkami a s hrůzou sledovali příběh hromadného vraha Josefa Svobody, seznamovali se na inzerát i v oblíbených podnicích a netušili, že za rok se životy mnohých obrátí naruby.

Nakladatelství Biz Books Brno, Albatros Media a.s. 2017

www.albatrosmedia.cz