1. - Zbavte se (nepotřebné a oslabující) zátěže


      Když přicházíme na tento svět, rodíme se jako nahá miminka, co mají jen svůj život před sebou. Pokud máme štěstí a umíráme stářím, nic si s sebou nebereme, jen a pouze vzpomínky a prožitky celého života, který máme za sebou.

       Ale někde mezi tím, mezi narozením a smrtí, neustále hromadíme, sbíráme, tvoříme, vyžadujeme, kupujeme, dědíme a jinak získáváme kupu materiálních věcí, peněz, pozemků, budov, spotřebičů, dekorativních a uměleckých děl, aut, továren, či dílen apod .... Hromadíme také obdiv, popularitu a slávu, nebo moc, respekt a strach. Přivlastňujeme si i to, co nám nepatří a většinou to jen umíme zničit - půdu, vzduch, vodu, moře .... už si dokonce "parcelujeme" i Měsíc a Mars ....

     Jistě, nemůžeme celý život prožít jako nahý novozenec. Mít "své" věci, počínaje oblečením, lůžkem, hračkama .... je zapotřebí a je to v pořádku. Neustále něco potřebujeme - učebnice ve škole, dopravní prostředky pro cestování, materiál a nástroje pro své podnikání, domov pro svou rodinu a děti, pánve, hrnce a vařečky do své domácí kuchyně ....

     A tak kupujeme a vytváříme, dostáváme a hromadíme .... až jednoho dne dosáhneme hranice, kdy nám většina z toho, co vlastníme, už neslouží k našemu užitku - a ocitáme se na území vlastnictví zbytečných věcí, které už nepotřebujeme (nebo jsme je ani nikdy nepotřebovali). Tyto věci nám už neslouží - aly my začínáme sloužit jim. Musíme je skladovat, takže nám v našich domovech berou místo. Pokud je dáme do placeného skladu, bere nám to peníze, pokud jimi zaplníme garáž, nebo podkroví, tak tyto prostory ztratily svou funkci a smysl ....

       "Věci" musíme správně ošetřovat, aby se nezničily, nebo neshořely, nezvlhly ... musíme je hlídat, aby nám je někdo neponičil, nebo neukradl. Musíme jim dát péči, opravovat je, omývat - to vše nám bere bez užitku čas, energii i sílu.

      Hmotné statky a majetky mají v této době smysl, když nám skutečně slouží. Když je denně používáme, když je používá naše rodina, když je potřebujeme ke své práci, nebo ke svému povolání, nebo když jsou nebytnou rezervou k čemukoli, co v životě reálně děláme. Věci, které už nikdo nepotřebuje, nebo které máme doma v nadměrném množství, nás u sebe naopak drží na řetězu. Ony vlastní nás. Lovec - bojovník se takových věcí průběžně celý život zbavuje.

        Vždy, když se na něco u sebe doma podívám, zamyslím se a uvědomím si, že jsem tu věc již roky nepoužil a není pravděpodobné, že ji budu zase aktivně používat, tak se jí hned zbavím. Vyhodím, prodám, daruji .... už mi ale nezabírá doma místo, nemusím se o ni starat, nemusím na ni myslet.

       Dnes není vhodná doba plnit si dům rozsáhlými sbírkami čehokoli, mít doma skříně přetékající oblečením, které už nikdo nenosí, garáž po střechu zaplněnou potřebami pro různé sporty a koníčky - které už nikdo z rodiny neprovozuje. Uspořádejte garážový výprodej, prodejte to do bazaru, darujte to dětskému domovu, rozprodejte to přes internet - prostě se zbavte nepotřebné zátěže - vyčístíte si tím jak prostor, ve kterém žijete, tak i mysl, která není nepotřebnými věcmi přetěžována.

     O penězích by se dalo říci, že jich nikdy není dost a že určitě místo doma nezabírají, že jsou v bance a tak podobně. Ano, je to pravda, peníze vám rozvazují ruce k tomu, abyste dobře žili, tvořili, měli rodinu, firmu, cestovali, měli na péči o své zdraví, zabezpečí vám klidné stáří ....

      Ale co je dost a co už je příliš? Není to tak těžká odpověď, jak by se mohlo zdát. Pokud máte to, co potřebujete ke spokojenému životu a vaše příjmy vám umožňují bezproblémově platit výdaje a i si dávat něco stranou na horší časy - pak proč vydělávat víc a věnovat tomu další drahocenný čas? Ten totiž musíte něčemu ubrat - rodině? Sobě? Stojí to za to, vydělat o milion víc, když už i tak máte tolik, kolik potřebujete - a riskovat kvůli tomu svůj infarkt, nebo rozpad své rodiny?

      Čas je ta nejdrahocennější deviza, kterou vlastníme a každý má jen ten svůj. Žádný jiný nedostanete, nekoupíte, nenajdete ..... hromadit zbytečné peníze je jako hromadit zbytečný a neužitečný majetek - za cenu plýtvání něčeho mnohem drahoceněšího - vašeho života.

      Hromadit se dá mnoho - co třeba zbyteční a neužiteční lidé ve vaše životě? Že takové nemáte? Pak gratuluji, máte v životě klid a mír. Takový lidé jsou ale bohužel výjimkou, nikoli pravidlem.

     Sedněte si, vemte si do ruky blok a tužku a sepište si všechny lidi, se kterými se v současnosti opakovaně stýkáte a máte s nimi co do činění. Rodina, přátelé, spolupracovníci, hráči z vašeho sportovního oddílu, ale i lidé, se kterými opakovaně mluvíte v parku při venčení psa, vrátní v práci, sousedé v domě ....

      A tyto lidi si pak rozdělte do tří skupin : první je neutrální - lidi, se kterými vždy prohodíte pár nezávazných frází, jedete s nimi ráno v tramvaji do práce .... ti vám energii a čas ani neberou, ani nedávají, není potřeba s nimi něco dělat.

     Druhá skupina jsou lidi, se kterými je vám příjemně. Na setkání s nimi se těšíte, máte je rádi, čas s nimi strávený vás nabíjí pozitivní energií .... ty si držte jako vzácné drahokamy svého života a jako zdroje své životní síly, kterou z jejich existence čerpáte.

     A třetí skupinou jsou takoví lidé, se kterými je vám nepříjemně, se kterými se setkáváte, nebo pracujete neradi, kteří vás obírají o čas i energii, nudí vás, otravují, dokonce někdy vám i škodí, trýzní, ponižují .... Tady se lovec - bojovník zastaví a jednoho po druhém tyto lidi ze svého života odstraví. U někoho je to možné mrknutím oka, někdy to bude vyžadovat dost námahy a času, či boje o pozice a respekt - ale všechny tyto lidi budete muset ze svého života vymazat, nebo se před nimi chránit.

       Někdy je nejtěžší zátěž, kterou během života nahromadíme, ta která není na první pohled vidět. Jde o nahromaděné negativní emoce a pocity, o nejrůznější střety, křivdy a nespravedlnosti, které v nás zůstaly a vracejí se jako těžší a těžší vzpomínky. Jsou jako balvan, který s sebou stále vláčíme sem a tam a jehož váha s lety jen narůstá. Je třeba se ho zbavit, vše zahodit, narovnat se a jít dál, jinak pod ním vysílení padneme - bez jakéhokoli užitku.Na tomto textu právě pracuji, děkuji za trpělivost :-)